tutibsek
Men
 
10/B
 
Hrlevl, amibl elszr te rteslsz a frissrl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Mi ajnljuk, mert j
 
Pictures & Movies
 
Szrakozz velnk
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Szavazs 2
Lezrt szavazsok
 

Irinyi Jnosrl

Irinyi Jnos

(Nagylta, 1817. mj. 17 – Vrtes, Bihar vrmegye, 1895. dec. 17.)

 

Irinyi Jnos

Irinyi Jnost ltalban a zajtalanul gyl foszforos gyufa feltalljaknt tartjk szmon, br ezen a pillanatnyi tletn messze tlmen eredmnyei vannak a kmia jszer szemlletnek terjesztsben. Errl maga egyszer gy nyilatkozott: „Ha n a chemia theorijnak nem tudnm egyb hasznt venni ezen haszontalansgnl, mg ma kitekernm a nyakamat”.

Szletsnek helye s idpontja is bizonytalan. Egyesek szerint 1817-ben Albison, ms vlemny szerint 1819-ben Nagyltn ltott napvilgot, de van, aki Zskra teszi szlhelyt. desapja Irinyi Jnos, a br Mandel csald nagyltai uradalmnak tiszttartja volt. Maga az Irinyi csald rgi reformtus nemesi csald.

Iskolit Nagyvradon s Debrecenben vgezte. 19 ves korban mr a bcsi megyetemen tanult kmit, majd Berlinbe ment, ahol az akkori hres kmikusokkal keresett kapcsolatot, amit lete vgig fenntartott.

Berlinben a kmit forradalmast j eszmk hatsra, amelyek A. L. Lavoisier s kveti kzremkdsvel indultak el Franciaorszgbl, 1838-ban megrta els tudomnyos rtekezst „ber die Theorie der Chemie im Allgemeinen und der Schwefelsure insbesondere” cmmel. Ebben a munkjban a kmia elmleti krdseivel, klnsen a savelmlettel foglalkozott. Rmutatott arra, hogy vannak olyan savak, amelyekben nincs oxign, viszont a lgokban is van oxign. Ezzel az rtekezsvel magra vonta a nmet kmikusok figyelmt s ezutn mr nyitva llott eltte az t a tudomnyos krkhz.

Rvid berlini tartzkods utn Hochenheimbe ment, az ottani hres gazdasgi akadmira. Mint 22 ves fiatalember, aki fldbirtokon neveldtt, tudta, hogy milyen elmaradott fldmvels folyik Magyarorszgon, gy gondolta, hogy az ott tanultakkal hasznlni tud majd hazjnak.

1839-ben visszatrt Magyarorszgra s belevetette magt a magyar tudomnyos letbe. Sorra jelentek meg rtekezsei. Egyik, ebben az vben megjelent dolgozata, a kmiai affinitsrl szl, arrl az errl, amely a testeket egyeslsre knyszerti. Ennek a cme: „A konyri t”, amelyben az ott tallhat sziksval s annak ellltsval foglalkozott. Ebben a szikes talajok javtsra is kitrt, kalciumskkal (kalcium-klorid, kalcium-nitrt, mszk, gipsz) akarta megktni a sziket.

Amikor 1839-ben hazatrt s ltta, hogy mint tanr, aligha jut tanszkhez, Budapesten gyjtgyrat alaptott. Folyamodvnyt 1840. prilis 8-n adta be a vroshoz, amelyben „oly gyjtfcskk” ksztsre vonatkoz tallmnyra krt engedlyt, amelyek fellobbansukkor: „nem zajonganak s kn nlkl is kszthetk, miltal semmi szagot sem csinlnak.” A gyr fellendlt s naponta flmilli gyuft gyrtott. De vetlytrsai mindent megtettek annak rdekben, hogy tnkretegyk a jl men gyrat, s Irinyi – a zajtalanul gyl foszforos gyufa felfedezje – nem lehetett a vroskapitny s a vrosi tancs szeszlye folytn gyufagyros, a gyrat knytelen volt eladni.

A klium-klortot tartalmaz foszforos gyufa legnagyobb hibja az volt, hogy robbanssal gylt, mikzben a gyjtkeverk egy rsze sztfreccsent. Emiatt lland volt ellene a panasz, s tbb vros be is tiltotta az rustst. Irinyi tallta fel a zajtalanul gyl foszforos gyuft, 1836-ban, egyik professzornak, az erdlyi szrmazs Meissner Plnak ksrlete kapcsn.

A professzor egyik eladsn knt lom-dioxiddal drzslt ssze, „grvn a figyelmes hallgatsgnak, hogy a kn meg fog gylni, de ez nem trtnt, nekem hamar az jutott eszembe, – mondta ksbb Irinyi – hogyha kn helyett foszfort vett volna, az mr rg gne.” Ebbl a hirtelen tletbl szletett a tallmny s megolddott a rgta keresett zaj nlkli gyufa krdse. gy kikszblte a gyjtkeverkbl a klium-klortot, amelytl a robbanssal jr gyls eredt, ehelyett a foszfort lom-dioxiddal keverte. Tallmnyt a magyar szlets vegysz kpzettsg Rmer Istvn gyufagyrosnak adta el 60 Ft-rt (ms forrsok szerint 5–7000 Ft-rt).

1840-ben megjelent „A vegyarnytan” cm rtekezsben a testeknek egymsra val hatst magyarzza. Ugyancsak ebben az vben jelent meg egy msik rsa: „A vegyrendszerrl”. Ebben a Lavoisier-fle eredmnyeket npszersti. 1842-ben rta „A vegytan mint vezrcsillag a trtnettudomnyban ” cm cikkt.

1846-ban Karlsruheban tartzkodik, s cikket kld a hazai „Hetilap”-nak a lgyapotrl, amelyet ppen abban az esztendben fedezett fel Ch. F. Schnbein. Maga Irinyi is foglalkozott a lgyapottal, s annak robban hatsval. 1847-ben megjelenteti „A vegytan elemei ” cm dolgozatt, amelyben ismertette a kmia alaptteleit, az elemekkel s vegyletekkel egytt. A knyvnek csak az els ktete jelenhetett meg az 1848-as forradalmi esemnyek miatt.

1847-ben 100 holdas vrtesi birtokn gazdlkodott. Meghonostotta a gppel val szntst, vetst, boronlst, a talajt hamuval s mszsval mtrgyzta.

1849-ben a Kossuth-kormny megbzta a nagyvradi lpor s gyntde vezetsvel. Mint ersen magyar rzs nemes ember mr korbban is rszt vett a forradalmi mozgalmakban, a hagyomny szerint a hres 12 pontot szvegezte s kldte Pestre.

A szabadsgharc buksa utn egy ideig ccsvel egytt a pesti jpletben (Neugebude) raboskodott. A kiszabaduls utn (1850) jra Vrtesre ment gazdlkodni, hogy – mint egy krniksa rta – „ott vrja a magyar tudomnyossg jobb idszakt, midn oly tehetsg, annyi mveltsg, mint, v nem fog heverni parlagon, hanem a nemzet s kzhaza rdekben hasznosttatik”. Sajnos hiba vrt.

A gazdasgban meghonostott j mvelsi mdszerek sok pnzbe kerltek, s ezek okoztk eladsodst, amelytl azutn sohasem tudott megszabadulni.

Elhatrozta, hogy llst keres. Az akkor megalakult debreceni Tisza Biztost s Jelzlogbank, mint szmtancsost alkalmazta. Ksbb (1863) az Istvn Gzmalomhoz kerlt hasonl minsgben.

Ksn, 51 ves korban nslt meg. Neje Baranyi Hermin volt. Kt gyermekk szletett, Janka s Lajos, de mindketten mg gyermekkorukban meghaltak.

Irinyi egyike volt a legtehetsgesebb magyar kmikusoknak. Tkletesen elsajttotta az A. L. Lavoisier szellemben fejld j kmit. Nagy btorsg kellett ehhez, mert a bcsi s a budapesti tuds vilg is el volt telve Winterl Jakab nagyszersgtl, aki Lavoisier ksrleteinek meddsgt s elmleteinek tarthatatlansgt hirdette. s Winterlnek sok kvetje, tantvnya volt. Mindebben az a tragikomikus, hogy Irinyi Wintertl halla utn nyolc vvel szletett, s Winterl tekintlye az ltala alaptott jzsefvrosi botanikus kerten s Tessedik Smuel bartsgn nyugodott, teht tvolrl sem kmiai termszet alapokon.

Bcsbl Berlinbe ment, ahol akkor mr szabadabb eszmk, igazabb elmletek harcosai dolgoztak. Laboratriumhoz, amely utn annyira vgyott, sohasem jutott. Irinyi vgya nem teljesedett, mert „a tudomnyos vilg oly kis kr volt, hogy egy emberi let fradalmait, ldozatokkal szerzett tanulmnyait csak becslni tudta, jutalmazni nem.”

Figyelemremlt szerepe van Bugt Pllal s Nendtvich Krollyal egytt a magyar kmiai szaknyelv kialaktsban is.

A szabadsgharc buksa megtrte, ezutn mr semmit sem publiklt. Sajnlatra mlt, hogy a reformkor legtehetsgesebb, lelkes magyar vegysze szmra nem volt meg a lehetsg, hogy kpessgeit kibontakoztassa.

Irodalom

a) Sajt rsok:

  • Irinyi Jnos: ber die Theorie der Chemie in Allgemeinen und der Schwefelsure insbesondere. Berlin, 1838.
  • A vegytani rokonsg. In: Tudomnytr. 1839, VI. kt.
  • A konyri t. Atheneum, 1842. 65 p.
  • A vegyarnytan. In: Tudomnytr. 1840, 32 p.
  • A vegyrendszerrl. In: Tudomnytr. 1840, VIII. kt. 323 p.
  • A vegytan, mint vezrcsillag a trtnettudomnyban. Atheneum, 1842. p. 8.
  • A lporgyapotrl. In: Hetilap. 1846, p. 1443.
  • A vegytan elemei. Nagyvrad, 1847.
  • Bugt Pl, Irinyi Jnos, Nendtvich Tams: Termszettudomnyi Szhalmaz. Pest, 1844.

b) Rla szl irodalom:

  • Balzs Lrnt: A kmia trtnete. Bp., 1996. p. 473–475.
  • Bks Istvn: Irinyi Jnos s a biztonsgi gyjt. In: let s Tudomny. 1967, 25.sz.
  • Bod Bla: Szobrot lltanak Irinyinek. Pesti Napl, 1934.
  • Gednyi Mihly: Hatvan forint. In: A gyufa regnye. Bp., 1940.
  • Hank Vilmos: Rgi magyar tudsok s feltallk. 1905.
  • Kossuth Lajos: Jelents az els magyar iparmkilltsrl. Pest, 1842. p. 40.
  • Lsy-Schmidt Ede: A foszforos gyjtk. In: Magyar Mrnk s ptsz Egylet Kzlnye. 1933.
  • Mra Lszl: Irinyi Jnos. In: Magyarok a termszettudomny s technika trtnetben. Bp., 1986, p. 137–138.
  • Nyrdy Gbor: A lng fellobban. Bp., 1954.
  • Olay Ferenc: Adatok Irinyi Jnos emlkezethez. In: Debreceni Szemle. 1993, p. 150.
  • Peremartoni Nagy Lajos: Irinyi Jnos. In: Debreceni Szemle. 1933.
  • Szabadvry Ferenc, Szkefalvi Nagy Zoltn: A kmia trtnete Magyarorszgon. Bp., 1972. p. 134–137., 178–180.
  • Szathmry Lszl: A gyufa trtnete a XIX.szzad vgig. Bp., 1935.
  • Szkely Imre: Irinyi Jnos emlkezete. In: Magyar Kmikusok Lapja. 1966, 21. vf., p. 148.
  • Szkefalvi Nagy Zoltn: Gondolatok Irinyi Jnos hallnak 75. vforduljra. In: Magyar Kmikusok Lapja. 1971, 21. vf., p. 400–401.
  • Sztrkay Klmn, Balla Ignc: Hres feltallk. 1912.
  • Vajda Pl: Magyar feltallk. 1943.
  • Vrnai Sndor: Irinyi s az els magyar gyufagyr alaptsa. In: Magyar Chem. 1909. p. 152.

Irinyi Jnosrl msutt

  • Megnyits   Vilghres feltallink (http://www.feltalaloink.hu/tudosok/irinyijanos/html/irijanindex.htm)
  • Megnyits  Magyar Elektronikus Knyvtr (http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsad/tudtan/vegyesz/html/irinyi.htm)
  • Megnyits   MEK: Pallas Nagy Lexikona (http://mek.oszk.hu/00000/00060/html/051/pc005179.html#1)

 
Infk Rlunk
 
Minde ami suli
 
Idzetek
 
Jelentkezz be hozznk
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ennyien lttatok minket
Induls: 2006-01-05
 
Tik-Tak
 
Chat-elj velnk
Ha mr itt jrsz akkor hagyj vmi nyomot is:) Vendgknyvbe vagy ide is firklhatsz:)
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Ha vgkpp elakadnl a suliba
 
Halas-kd

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!