A vizsgadrukk legyzhet
2006.01.10. 18:12
Psziholgus vlaszol...sztem azrt neki hinni kne vagy nem???:D:s
Az rettsgin, de fleg a felvteli vizsgn a kzpiskolban megszerzett tudsodrl kell szmot adnod. Utbbinak klns ttje is van, hiszen nemcsak egy osztlyzat, hanem akr a jvd is mlhat azon, bekerlsz-e a hn htott egyetemre, fiskolra s szakra. Kiss Istvn pszicholgus szerint az rettsgi s a felvteli vizsga klnleges lethelyzet, ahol a dikok megfigyelve rezhetik magukat, mikzben szmot adnak tudsukrl. Ez sokakban indokolatlan flelmeket gerjeszthet: mialatt a krdsekre adand vlaszokon tprengenek, elkezdenek azon is morfondrozni, hogy "vajon mit gondolnak majd rlam a vizsgztatk"? Egyfajta stresszhelyzet ez, amivel egy negyedikes kzpiskols mg nem tallkozhatott - teszi hozz a pszicholgus -, hiszen korbban nem kellett ilyen mennyisg anyagbl kszlnie egy szmonkrsre, s valsznleg nem felelt mg szban egy tbbfs bizottsg eltt sem. Brmilyen furcsn is hangzik, a j teljestmnyhez bizonyos mrtkig szksg van a stresszre, ez ugyanis kihozza a rejtett kpessgeket, javtja a teljestmnyt. Azt kell kivdeni, hogy tlsgosan eluralkodjon rajtunk az izgalom.
De hogyan kzdhetjk le a vizsga okozta stresszt? Kiss Istvn szerint a vizsgahelyzet gyakorlsval. Kpzeljk el, ahogy bemegynk s idegen emberek eltt adunk szmot a tudsunkrl - sikerrel. Ne arra gondoljunk, hogy nem jut esznkbe a szveg, megbukunk, hanem pp ellenkezleg: mindenre emlksznk, minden krdsre tudunk vlaszolni s j jegyet kapunk. Fokozatosan bartkozzunk meg ezzel a kppel, de ha ennek ellenre mgis izgulunk, akkor tvoltsuk el egy kicsit - keressnk valami kellemes elfoglaltsgot, hallgassunk zent stb., s ha megnyugodtunk, kezdjk ellrl. A vizsgahelyzet gyakorlsban sokat segthetnek a szlk s a bartok. Krjk meg ket, jtsszk el a vizsgabizottsg szerept, mikzben mi felmondjuk a tanultakat.
A pszicholgus szerint az is cskkenti a vizsgadrukkot, ha kicsit "bejratjuk" azt a ruht, amit fel szeretnk venni a szbeli vagy az rsbeli vizsgra. A hzi vizsgn azt is kiprblhatjuk, hogyan rezzk magunkat ltnyben vagy kosztmben, gy nem "lesben" derl ki, hogy knyelmetlen a zak, szort a nyakkend, a szoknya vagy a cip... A vizsgahelyzet a szervezetnket is ignybe veszi. Szksge van energiaptlsra, kzvetlenl cukorra, ezrt rdemes csokit, szlcukrot, innivalt vinni magunkkal.
Sokan csak a kedvenc tollukkal hajlandak rni, vagy a barttl/bartntl kapott plssmackt s ms aprsgokat is bepakoljk a tskba. Kiss Istvn szerint ez is segt, hogy felolddjunk, kevsb izguljunk - ha a mack ott lt az asztalon, mikzben tanultunk s a vizsgn is kitesszk a padra, akkor mris ismersebb, bartsgosabb vlik a helyzet. Ezt a komfortrzst erstheti, ha felidzzk, milyen testhelyzetben tanultunk. Az emlkezet egy rsze rgzti a testtartsbeli dolgokat, a hangulatunkat, s ennek felidzse nmagban segtheti az informcik elhvst. A legjobb persze, ha mr eleve az rasztalnl lve kszlnk, de lehet, hogy Te ppen hason fekve vagy a fldn, trklsben, esetleg fel-al jrklva szeretsz tanulni.
Vannak, akik mg a vizsga eltti utols percekben is lzasan bjjk a jegyzeteiket, knyveiket, vagy ppen a tbbiekkel beszlik t a tananyagot. A pszicholgus szerint egyeseknek ez mg egy utols lkst ad, de a dikok tbbsgnl csak fokozza a stresszt. A szbeli vizsgn meg kell gyznnk a felvteliztetket, hogy mi vagyunk a legjobb jelltek. rdemes keresni a szemkontaktust - ez nem knny, klnsen, ha izgulunk, de ezt is lehet gyakorolni. Ha nem a tollunkat babrljuk s a fal helyett a velnk szemben l tanrokra nznk, megerstst kaphatunk a vlaszainkrl: tnyleg jt mondtunk, j irnybl kzeltjk meg a krdst? Ha figyelnk a vizsgztatk testbeszdre - pl. eltorzult arc, sszevont szemldk -, korriglni tudjuk a mondandnkat. Ha pont az nem jut esznkbe, ami kell, akkor tegynk egy gondolati krt: foglaljuk ssze az addig elmondottakat, vegyk sorra, mit lehetne mg megemlteni a tmval kapcsolatban, gy knnyebben esznkbe jut a konkrt vlasz is - ajnlja Kiss Istvn. Majd kssk ssze egy ehhez hasonl fordulattal: "mindez kevsb fontos, mert a lnyeg az, hogy..." - s folytassuk ott, ahol korbban megakadtunk. Ez sokkal jobb megolds, mintha csak lnk s hallgatunk.
Az rsbeli vizsgn az a legfontosabb, hogy ne essnk neki a feladatlapnak, hanem elszr olvassuk t figyelmesen a krdseket. Azzal a feladattal kezdjk a kidolgozst, amire biztosan tudjuk a vlaszt - akr tesztrl, akr esszkrdsrl van sz. A teszteknl ngy vlaszlehetsg esetn 25 szzalk eslynk van eltallni a helyes vlaszt, mg akkor is, ha fogalmunk sincs a krdsrl. Teht mindenkppen jelljnk be valamit - kivve, ha a rossz vlaszrt pontlevons jr, de ez a felvtelin nem szokott elfordulni. Az esszkrdsek kidolgozsa eltt rdemes mg egyszer tfutni a tesztet, htha akad kzte olyan tlet, amit hasznosthatunk - javasolja Kiss Istvn. Kidolgozs eltt gyjtsk ssze a kulcsszavakat a lap tetejre, gy biztosan csak a lnyeget vetjk paprra, nem vesznk el a lnyegtelen rszletekben. A felvteliztetk pont ezekre a kulcsszavakra vadsznak - teht ha odarjuk ket, akkor van eslynk arra, hogy pontot kapunk r.
|