Nhny trkk a nyelvtanulshoz
2006.01.10. 18:08
A felvteli eljrsban jelents elnyhz juthatsz igazolt nyelvtudssal. Knnythetsz a nyelvtanuls folyamatn, ha ismersz nhny alapvet trkkt... me, nhny mdszer, amivel akr jtszva is tanulhatsz!
A nyelvek tanulsnak legkevsb kedvelt rsze, amikor az j szavakat kellene megjegyezni. Hnyan knldtunk mr azzal, hogy ezerszer elismteltk a szavakat, s aztn kt nap mlva mgsem jutott esznkbe semmi a szdolgozat rsakor! Pszicholgiai vizsglatok eredmnyei szerint drmai mrtkben nvelhet a szavakra val emlkezs kpessge, ha a tanulst kvet 24 rn bell megksreljk jbl rgzteni a szavakat memrinkban. Mg akkor is rdemes rtanulni a szavakra, ha gy rezzk, felismernnk a szvegben a jelentsket. Nem biztos ugyanis, hogy a rtanuls nlkl aktvan is tudnnk alkalmazni az elz nap kifejezseit, ha j krnyezetben kellene elhelyeznnk.
A legclravezetbb mdszerek kz tartozik, ha az j szavakkal azonnal megksrelnk mondatokat alkotni. Gyakori ugyanis, hogy a dikok remekl sszefoglaljk a leckt, anlkl, hogy az j szavak brmelyikt beptenk mondandjukba. Ha tehetik, a felelskor is kerlik hasznlatukat. Enlkl pedig nem horgonyzdnak le emlkezetkben a kifejezsek.
Tanulni lehet jtszva is. Ha az rk kzti sznetben egy-egy j sz jelentst talls krdsknt dobjtok fel, pontot nyerhet a j megfejt. A nap, ht, tanv gyztest rdemes nyilvntartani, esetleg egy apr jutalommal bztatni a folytatsra.
Ha vannak fiatal nyelvi lektorok az iskolban - tbbnyire klfldrl rkezett dikok - akkor a sznetekben rdekes dolgokat lehet tanulni tlk az adott orszg mindennapjairl. s meg is krdezhetitek, hogyan hasznljk az aznapi szkincs egy-egy elemt...
A gyerekek sajt anyanyelvket is gy tanuljk, hogy a szavakat aprcska trtnetekbe illesztik. Mirt nem gyrtunk akkor mini-sztorikat magunknak, ha j kifejezsekkel tallkozunk? Kontextusba helyezve knnyebb az emlkezs az egybknt nehezen megjegyezhet szavakra.
A vizulis memrival rendelkezk szmra hasznos lehet, ha a szavakat elkpzelik rott formban, egy klnleges helysznen. Pldul, amint egy sugrhajts gp kondenzcskkal az gre rja a szt, jelentsvel egytt.
Knnyebben megjegyezhet egy-egy sz, kifejezs akkor is, ha tanuls kzben megprbljuk megkeresni a hozz hasonl rtelm idegen nyelv kifejezseket, elhelyezzk a sajt jelentsi mezejben. Kifejezetten elnys lehet, ha ismernk nhny alternatv kifejezst, ha a sz maga nem jut esznkbe. Ilyenkor egyszeren feltns nlkl krlrhatjuk.
Leonardo da Vinci tkrrssal ksztett jegyzeteket. A szokatlan rsforma nyelvtanulsnl is segtheti a mlyebb bevsst. Az extra erfeszts kiemelt figyelmet ignyel, segti a tanulst. Gyakorlottabbak rhatjk fejjel lefele is a szavakat, vllalkoz kedvek megprblkozhatnak bal kzzel (bal kezesek jobbal).
Rgi, s gyakran ajnlott mdszer a szkrtya. A kartonlapocskk egyik feln az j, idegen nyelv kifejezs - msik oldaln az anyanyelvi pr. Az adott nap krtyi mellett rdemes mindig tlapozni az elmlt huszonngy ra sztermst is! Amelyik krtya jelentst azonnal tudjuk, htra sorolhatjuk a pakliban. Csak a tbbivel foglalkozzunk. Jelents idt takarthatunk meg tanulsban.
j, idegen szavakat flip-chart tollal felvshetnk szmtgpnk monitorra is, egy olyan helyre, ahova gyakran kattintunk az egrrel. Minden kattints eltt egyszer elmondva a szt automatikusan meg is tanuljuk a nap vgre.
A szavak jelentsnek tanulst segtheti, ha termszetes ellenttprjukkal egytt prbljuk meg bevsni azokat. A szkincsnket nllan is bvthetjk, ha ellenrizzk: ismerjk-e azoknak a szavaknak az ellenttt, amit amgy mr tudunk, hasznlunk. Mondjuk, tisztban vagyunk-e azzal, hogy mi a gazdag prja, a szegny angolul.
A profi sznszek gy tanuljk meg szvegket, hogy megksrelik tlni s kimondani a szveget azokkal az rzsekkel, amik a szavakhoz termszetesen kapcsoldnnak. A mdszer eredmnyesen alkalmazhat idegen nyelv szvegek tanulsban is. Meggyzbb, lettelibb lesz beszdnk, radsul knnyebben rgzl az emlk, ha az rzsekhez kapcsoljuk a kifejezseket.
A szkrtykra felrhatunk komplett mondatokat is, de hagyjuk ki belle a kritikus j szt. Ha nehz kitallnunk, akkor az els nhny bett tmenetileg ceruzval jellhetjk, de aztn trljk, ha pontosan ki tudjuk egszteni a kifejezst, mondatot a kontextusba illeszked szval, szfordulattal.
Az j szavakat tanulhatjuk gy is, hogy kis rajzocskt, szemlyes szimblumot ksztnk, amit egy post-it-re rajzolva polcunkra, tolltartnkra stb. ragasztunk. Minden alkalommal, amikor a cetlire nznk, idzzk fel a szt. Magt a szt vagy kifejezst is rvshetjk a paprra, s olyan helyeken rgzthetjk, ahol gyakran megfordulunk, vagy tbb idt tltnk. Minden alkalommal, amikor a paprra tved tekintetnk, idzzk fel a jelentst.
Tantva mg knnyebb tanulni. Ha megksreljk elmagyarzni a segtsgre szorul trsaknak a napi szadagot, s ki is krdezzk - biztosak lehetnk a sikerben. Mr, ami a sajt tanulsunkat illeti...
Azok szmra, akik a hallott anyagra emlkeznek jobban - a diktafon, vagy magnfelvtel jelenthet segtsget. Sajt sztanul kazettt, cd-t kszthetnk magunknak, ha a kifejezs anyanyelvi s idegen nyelv vltozatt rgztjk, kb. 5 msodperces sznetet hagyva a felvtelen a vlaszadsra. A tanulkazettt brhova magunkkal vihetjk, feltns nlkl tanulhatunk buszon, villamoson, metrn, vonaton.
sszefoglalva az elmondottakat - a nyelvtanuls lehet jtk, rmforrs is. A sokfle technika kzl rdemes olyan kombincit vlasztani, amivel hatkonyan s jobb kedvvel tanulunk. A haszon sokszoros lehet!
|