Tanulni tudni kell!!!!
2006.01.10. 18:04
és ha nem megy....?:S:S:S:D
A diákok többségének rengeteg ötlete van, amivel megmagyarázhatja, miért nem sikerült felkészülnie a dolgozatra, vizsgára. Az előző este megpróbáltatásai, hiányzó jegyzetek, családi események... A tanulással, felkészüléssel kapcsolatban könnyű máshol keresni a kifogást, nehezebbnek látszik változtatni a helyzeten. Pedig megfelelő tanulási stratégiákkal és koncentráltabb munkával hatékonyan javíthatóak az eredmények.
Akár családi körben, akár kollégiumban laksz, érdemes megkeresned azt a helyet, ahol zavartalanul a tanulásra koncentrálhatsz. Legyen egy "tanulósarkod", még ha az csak egy fotel is, amit erre a célra fenntartasz. Ügyelj arra, hogy amikor tanulásra kerül a sor, elvonulj erre a saját helyszínedre. Jó lenne, ha a "munkahelyeden" lehetőséged lenne minden szükséges eszközt, kiegészítő olvasmányt, tollakat, jegyzeteket egyben tárolnod, saját rendszered szerint. Ez lehet, hogy másnak átláthatatlan káosznak tűnik, de legalább Te emlékezz arra, melyik halomban milyen anyagokat tárolsz. Lehetőség szerint más ne rendezgesse át ezeket a holmikat. Felesleges időveszteséget jelentene, ha újra és újra keresgélned kellene mindazt, amit egy-egy kézmozdulattal előránthatnál a saját káoszodból. Segíti a koncentrációt, ha a tanulósarok csendes hely. Szórakoztató programok, rádió, tv könnyen elterelhetik a figyelmed, ha gyorsan akarsz végezni a munkáddal - inkább csendben dolgozz.
A tanulásra valószínűleg napközben jut több idő. Az estékre ott vannak a bulik, különféle rendezvények, barátok, a családi élet programjai. Időt takaríthatsz meg, ha utazás közben, a különféle egyéb foglalkozások közti lyukasórák során is előre dolgozol. A kisebb koncentrációt igénylő, rutinfeladatok ilyen "hulladék" időkben is megoldhatóak. A hajnali felkelés is ajánlható... Ilyenkor a többi családtag vagy a kollégiumi lakótársak még pihennek, és a csend segít az elmélyülésben, a tanultak bevésésében. Természetesen ezt csak akkor érdemes rendszeressé tenned, ha esténként korán lefekhetsz. Az alvásidőre feltétlenül szükséged van: az éjfél előtti órák jelentik a regenerálódás leghatékonyabb ciklusát a legtöbb ember bioritmusában.
Ha tanulás közben elfáradtál, egy kis testmozgás, egy csésze tea vagy üdítőital, egy gyors tusolás segíthet a felfrissülésben. A rövid szünet alatt lazítva ráhangolódhatsz a feladat hátralevő részének elvégzésére.
Koncentrációs képességed javítod, ha eleget alszol. Iskolai eredményeiden nem láthatsz javulást, ha egyre fáradtabban, egyre kevesebbet alva görgeted a feladatokat magad előtt.
Ha monoton tanulással töltöd az időt, könnyen észreveheted, hogy figyelmed csökken. Feszültté válhatsz, szinte menekülnél a tanulósarokból. Érdemes szüneteket tartanod, és valami mással foglalkozni 5-10 percig. Gyors telefon a barátokkal, levélírás, a másnapi ruhák előkészítése rövid lazítást enged idegrendszerednek, ugyanis más agyi területeket mozgatsz a más típusú tevékenységgel.
Könnyebben megy a munka, ha a tanulósarokba ülve először meghatározod, mit szeretnél elérni a rendelkezésre álló idő alatt. Oszd be a feladatokat, az elolvasandó anyagot. Lehetőség szerint reálisan mérlegeld a feladat nagyságát és a rendelkezésre álló időt. És ne lépd túl a kereteket. A világos célkitűzések koncentrálják figyelmed. Mindig legyen néhány papírfecni, vagy egy notesz is kéznél. Jegyezd fel azokat az ötleteket, gondolatokat, amik tanulás közben elterelnék a figyelmedet, nagyon foglalkoztatnak. Majd később visszatérhetsz hozzájuk, ha elkészültél a munkáddal. Kollégiumban érdemes a tanulószobában dolgozni. Saját hálódban annyi minden elterelhetné a figyelmed!
Végül: tanulás közben ne nézd az órád! Akkor ugyanis kínosan lassan telik az idő. A percek vánszorogni látszanak egy-egy unalmas feladat során, és hatalmába keríthet az érzés: soha nem készülsz el - míg az időérzékedet könnyen becsaphatod, ha akár magad számára is észrevétlenül elmerülsz a munkában.
|