A szbeli retsgi
2006.01.10. 17:54
A szbeli vizsga nagy megprbltats az izgulsabb tpus embereknek, pedig az rettsgit kvetõen is szmtalan alkalommal lesz szksg szbeli beszmolkra. Nhny tipp, hogy ne csak a nyelved hegyn legyen a megolds...
A szbeli vizsga nagyszerû lehetõsg a trgyi tuds mellett megcsillogtatni prezentcis kszsgnket, kommunikcis kpessgnket is. Olyan tudsrl van itt sz, ami nem csak az rettsgi idejn rtkes: szbeli vizsgkon, szigorlatokon de az llskeress sorn is hasznt vehetjk.
A szoksos szbeli szmonkrs brmely formjra igaz: a krdsekre illik vlaszolni. Ehhez persze meg is kell hallani azokat, s klnsebb kerlõk nlkl r is kell trni a vlaszra. Nagyon kicsi az eslye, hogy j eredmnyeket rnk el, ha legalbb az alapvetõ kvetelmnyt jelentõ anyaggal nem vagyunk tisztban. A felkszls teht elengedhetetlen! A szbeli vizsgkon ritkn hasznlnak a vizsgztatk rgztett krdssort. Ha nem, akkor a krdsek termszetrõl a korbban vizsgzktl rdeklõdhetnk. Legalbb tendencia-szinten rdemes ismerni, milyen stratgit kvet a vizsgztat. A kevsb strukturlt vizsgahelyzetekben ltalban a problmamegolds, analizl-kpessg is mrlegre kerl, de ezeket a kszsgeket gyesen ellenslyozhatja a megfelelõ beszdkszsg, kommunikcis gyakorlat.
Mg a vizsga elõtt rdemes tisztzni pontosan milyen tmkra kszljnk… Az aktulis ttelsorokat s a korbbi vek fõ krdseit rdemes megszerezni, s a legfrissebb irodalmak segtsgvel kszlni.
Az ttekintett anyaggal kapcsolatban kszthetnk sajt magunknak krdseket. Elõvtelezhetjk, milyen slyponti tmkra lehet kvncsi a vizsgztat. Beszlgethetnk a vizsgn mr tesett diktrsakkal is, s gyakorolhatjuk a helyzetet - prbavizsga keretben - bartokkal, csoporttrsakkal.
Akinek a szbeli vizsgzs nehznek tûnik (klnsen az elsõ alkalom elõtt), gyakorolja a beszdet tkr elõtt. Lehetõsg szerint nagyobb mretû tkrt vlasztva, amelyben a teljes felsõtest mozgsai kvethetõek.
A szbeli vizsga sorn - nem elhanyagolhat mrtkben - szmt a megjelens. Professzionlis fellps, megfelelõ ltzet s a zavar tnyezõk kiiktatsa: ezek teszik knyelmess az amgy szorongat helyzetet. Ide tartozik, hogy a vizsgra sznt ltzetet rdemes "bejratni", a mobiltelefont pedig kikapcsolni a felelet megkezdse elõtt. J, ha a szmonkrs helysznre idõben megrkezhetnk, klnsebb izgalmak nlkl. Ha megszervezhetõ, ne vezessnk, inkbb vlasszunk ms lehetõsget. Elg izgalomban lesz rsznk a kzlekedsi dugk stressze nlkl is. A vizsga elõtti idõszak a tmra val fkuszls ideje, nem pedig az idegeskeds, vagy a tanultak grcss ismtlsnek legalkalmasabb idõpontja.
A vizsga abban a pillanatban kezdõdik, amikor a terembe belpnk. Amikor a helyzet ignyli (rettsginl kevsb valsznû), elõszr mutatkozzunk be, figyeljnk az utastsokra, prbljunk meg termszetesen reaglva vlaszolni a krdsekre. Nagyot lendthet az rtkelsen a szemkontaktus, a megfelelõ testtarts. Elõfordulhat, hogy a beszmol alatt klsõ zavar tnyezõk (zaj stb.) elterelik figyelmnket, ezeket megemlthetjk, ha vletlenl sszezavarodnnk.
A vizsga trgyhoz ragaszkodjunk a beszlgets sorn. Nem csak az elõadsunk sorn, de a krdseket hallgatva is legynk nagyon figyelmesek. Mindenkivel elõfordul, hogy egy-egy direkt krdsre nem tud azonnal vlaszolni. Ezt beismerhetjk, de kezdjnk el gondolkodni a megoldsi lehetõsgeken. Akr hangosan is. Ha mst nem, legalbb azt gondoljuk vgig, mi hogyan oldannk meg a felvetett problmt, ha mr az irodalmi forrsokat nem tudjuk felidzni… A krdsekre adott "igen" vagy "nem" a legtbb esetben nem elegendõ. Rszletesen ki kell fejteni a szksges szempontokat, legalbb kt-hrom tnyezõt emltve az indoklsban.
A vizsgztatk ltalban ntudatlanul is jelzik, mikor rnk a rendelkezsre ll idõ vgre. Ha htradõlnek, zrkrdst tesznek fel, sszefoglalst krnek, esetleg a htunk mgtti rt kezdik figyelni, ideje lesz koncentrltan beszlnnk, mondandnkat lezrni.
Az rettsgi tapasztalatait is rdemes rsban rgzteni! Meghatrozni azokat a pontokat s kszsgeket, amelyek fejlesztsvel a ksõbbiekben a vizsgahelyzetekben jobban teljesthetnk. Az utlagos elemzsben rgztsk azt is, milyen tnyezõk zavartak minket a koncentrlsban. Kikrhetjk tanraink vlemnyt is - utlag - a teljestmnynkrõl.
A nyjtott teljestmny nem megfelelõ rtkelse ellen kifogssal lhetnk. Elõtte tanulmnyozzuk a jogorvoslat lehetõsgeit, krjnk segtsget a felgyeleti szervektõl, illetkes szakrtõktõl.
|