Katona Jzsef - Bnk Bn
2006.01.06. 20:54
A Bnk bn a nemzeti harc s a szerelem drmja, s ugyanakkor a llek tragdija is."
A m els vltozatt a kolozsvri Erdlyi Mzeum c. folyirat 1814-ben meghirdetett drmaplyzatra ksztette Katona Jzsef (1791-1830); a drma jelents tdolgozs utn, ngy vvel ksbb nyerte el vgleges szvegt. Nyomtatsban 1821-ben jelent meg, sbemutatja Kassn volt 1833-ban.
Nemzeti drmnk a magyarsg ltnek a reformkor hajnaln aktulis alapkrdseit taglalja, mig fennll rvnnyel, trtnelmnk egy XIII. szzadi tragikus esemnysora kapcsn.
Tmakre rendkvl sokrt; politikai s magnleti konfliktusokat fon ssze, lelkiismereti vlsgokat jelent meg. A sznpadi trtnsek kzppontjban az lskd idegen hatalom ll, vele szemben felsorakoznak a lehetsges magatartsformk, megjelennek a vlsgos helyzetbl kvetkez szemlyes tragdik, s mindez (elssorban az tdik felvonsban) a fszereplk becsletnek s nbecslsnek dimenzijban is tkrzdik. A politikai eszmnykp a megoldsban vilgosul meg: a vlsgot csak a nemzeti kirly ltal vezetett nll llam oldja meg, melyben az idegenek s a magyarok harmonikusan lnek egyms mellett, a fnemessg szerepet kap az orszgvezetsben, a jobbgyok (azaz alattvalk) pedig anyagi s jogi biztonsgban lnek.
Az els felvonsban (mint hagyomnyos expozciban) kibontakozik a drmai szituci, megjelennek az alapmotvumok, felrajzoldnak az emberi jellemek s trekvsek. II. Endre kirly galciai hadjratot vezet, a ndor Bnk (a kirlyn utastsra) az orszgot jrja; kettejk tvolltben a kirlyi palota fktelen mulatozs szntere
(a hatalmat birtokl merniak s a kirlyh magyarok rszvtelvel). Ott herceg el akarja csbtani Bnk felesgt. A jogaikban srtett magyar furak flrehzdnak, Petur bn sszeeskvst szervez. A titokban hazatr Bnk (itt indul a bonyodalom) Melindt Ott trsasgban tallja, s hallja azt is, hogy Gertrudis ktsznen nyilatkozik Ott udvarlsrl. Biberach porokat ad Ottnak terve vgrehajtsra.
A kt fmotvum Petur szavaiban jelenik meg elszr: Nagy-nagy, ami fenn forog jtkon: a haza s Melinda". A hazafisgot illeten a klfldiek krben Katona hromfle tpust klnbztet meg. A merniak elnyom idegenek, hatalmukkal visszalve dzslnek, leghitvnyabb kzttk a kjenc s dntskptelen Ott. A spanyol szrmazs Simon s Mikhl, Melinda testvrei viszont mr hazjuknak tekintik Magyarorszgot, minthogy (ez Katona romantikus tlzsa) itt nem aljasul el a spanyol". Int prhuzam: szlhazjuk mr teljesen idegen elnyoms al kerlt. A megnevezetlen szrmazs Biberach, a vilgban lzeng" lovag pedig a haztlan haszonelvsget vallja: ott van a haza, hol a haszon". A magyarokat is hromfle magatarts jellemzi: a kirly krhez tartoz nemessg felttlen lojalitssal a merni szrmazs kirlynnek is hve; a hatalombl kiszorult magyar nemes, Petur megnyilatkozsait az idegengyllet s nacionalista elfogultsg fti; a hsges alattval (Tiborc) viszont nyomorban tengdik, vgs kiltstalansgban fordul urhoz, akivel egykor patriarklis viszonyban lt.
Az orszg valdi llapott Bnk, a ndor csak az els felvons idejn ismeri meg, miutn megdbbent tapasztalatokat szerzett haznk kln-kln vidkein", majd a kirlyi udvarban.
Melinda szemlye, ill. neve is az alaphelyzet kzppontjban ll (fltett testvr, hitves, epeked szerelmi vgyakozs trgya, szerelmi rivlis stb.). Bnk gy magasztalja: gi s fldi mindenem javt szorossan egybefoglal ers lnc". Petur a nevet csupn jelsznak hasznlja, Gertrudis szmra pedig Melinda csak eszkz Ott szrakoztatsra, s taln Bnk keznek megktsre is.
Bnk az els felvons vgi monolgjban vgiggondolja feladatait. Rdbben Melinda helyzetre, Gertrudis fertelmes" magatartsra, sajt eddigi elvakultsgra. Vilgosan ltja a veszlyeket (Itten Melindm, ottan a hazm"), de mg nem ltja a megoldst. Az egsz nemzet rdekt akarja szolglni (az elfradt paraszt" is ltszgben van). Mint a kirly helyettese mindenron meg akar felelni az alattvalk bizalmnak, az llamrendet eltklten rzi. Elfogultsgaitl (kirlyhoz s csaldjhoz fzd ktelmeitl) most mr meg akar szabadulni, hogy csak a lelkiismeret szavt kvesse, amelyet isteni sugalmazsnak tekint. A haza s mg hangslyosabban a becslet gyt akarja tisztzni, akr a szemlyes mrtrsors rn is (Egy mnkcsaps ugyan letpheti rlam halandsgom kntst, de jhremet ki nem trlheti") - s Petur hzba indul.
A msodik s a harmadik felvonsban a kzleti s a magnleti motvumok vltakozsval nvekszik a bonyodalom, fokozdik a drmai feszltsg, rleldik a tragikus vgkifejlet. Bnk Petur hzban sikerrel csillaptja le az elgedetlen nemesek indulatait, de az ezutn rkez (s ktkulacsosan taktikz) Biberachtl rmlten rtesl a Melindt fenyeget kzvetlen veszlyrl. A hazasiet Bnk zavaros helyzetet tall, fltkenysge az rlet hatrra sodorja. Megtkozza Melindt s gyermekt (elszaktja lncait", az immr beszennyezdtt csaldhoz fzd ktelkeit). Gyantja a kirlyn bnrszessgt (plj fel! Izmosodj meg, gondolat!"). Ekkor mr meghallja Tiborc szavait, akinek panaszradata mg inkbb a merniak bneire irnytja a figyelmt. Ott tehetetlen dhben s szorultsgban megli a cinikus Biberachot.
A negyedik felvonsban rkezik el a drma tetpontja. Gertrudis rtesl ugyan az orszgos elgedetlensgrl, de a hrt ggsen semmibe veszi. A kirlyn itt mg az Eurpa harmada" fltti hatalomrl brndozik. Melindt kimrten eltancsolja az udvartl, a tbollyal kszkd asszony azonban kristlytiszta szavakkal a koronk bemocskoljnak" a fejre olvassa sszes bnt: megloptad kirlyi frjedet - kitpted kezbl a jobbgyi szveket, rba tetted a trvnyt [+] mrtrr tetted az erklcst, s testvri indulatbl egy szennytelen nyoszolynak eltrse vgett, kirlyhzban bordlyt nyitottl." Mikhl bkt, nkntes jszolglati kldetst mr elvakult dlyffel jtssza ki a kirlyn, s az agg nemesembert brtnbe vetteti. Bnk a letartztatott Mikhl gondjaira bzza kisfit, Tiborcra pedig a megtrt, magatehetetlen Melindt. A nagyjelenetben Gertrudis ggs, pkhendi krdseire Bnk kemny vdakkal vlaszol: most nem alattvalja a kirlynnak, hanem - a kirly tvolltben - ura s brja". Elszr az orszgos elbsulst", a trvnyek megcsfolst trja
fel, a kirlyi trn vgzetes tekintlyvesztsvel vdol. Gertrudis a ni mivoltra hivatkozva kvetel tiszteletet, Bnk az Endre bizalmra val mltatlansgot veti a kirlyn szemre (lbat ad a bujlkodnak"). Gertrudis erre Bnk hzassgt s gyermekt tkozza. Bnk most mg utoljra Melinda becsletnek visszaadsrt knyrg, de gnyos visszautasts a felelet. Ott felbukkansakor Bnk megtkozza Mernit, az erre rtmad Gertrudist leszrja. A zendlk s a palotarsg sszecsapsa kzben megrkeznek a kirlyi seregek.
Az tdik felvonsban mr a becslet, a tisztessg ll a kzppontban. Gertrudis ravatalnl II. Endre megrendlten viaskodik gyszval s elfogultsgval, megtudva Gertrudisnak a magyar hazt srt tetteit. Bnk magabiztosan s nrzetesen vllalja tettt, a haza rdekre hivatkozik (felrt az gre a sanyargatott np jajgatsa"), majd a sajt csaldi becsletnek a megtiprsra ( jnevt l meg nemzetemnek rt ccse ltal"). A kirly becslett tovbb csorbtja, hogy a merniak az nevt kiltozva hurcoljk lfarokhoz ktve Peturt (Endre h embert) s hza npt. Petur utols szavval viszont megtkozza az alattomos gyilkost"; ez Bnk becsletnek els elvitatsa.
A msodik trdfs: Myska bn orozva gyilkolnak" nevezi a tettest, s Gertrudist rtatlannak mondja (Biberach utols, a keresztre megeskdve tett vallomsa alapjn, minthogy a lovag szerint a kirlyn semmit sem is tudott Ottnak zetlenkedsirl"). Erre Solom is tokkal fordul el az alattomos gyilkos"-tl. Bnk oszlop mdra ll";
a szavak elevenbe vgnak. Melinda holttestnek behozatalakor pedig sszeroppan. II. Endre kirly ekkor sajt apja egykori utols szavaira emlkezik (emberi uralkodsra" intette), trzi Bnk vesztesgt, beltja, hogy Gertrudis mltn" bnhdtt a magyar haza elleni vtkeirt, s Bnkot nem bnteti, a drma megoldsaknt a megbklst szorgalmazza.
A m konfliktusrendszerben a magyarsg szabadsgvgya a merni hatalmi rdekekkel tkzik, a politika s az etika trvnyei llnak egymssal szemben; a hazafisg vltozatai szembeslnek, a ktelessgek s a felelssgek tbb szinten tkznek. Bnkban kezdettl viaskodik a szerelemflts" s az llamfrfi ktelessge; II. Endre kirlyban csak a vgs felismerskor.
A Bnk bn rtkvilgnak cscsn a becslet ll; rszint mint az embertrsakkal kapcsolatos erklcsi ktelessgtuds (a hitves s szl, a lovag, a hazafi s llamfrfi stb.), rszint abszolt kategriaknt mint az ember morlis ernyeinek sszessge. Kiteljesedett szintjn egyedl Bnk kvnja rvnyesteni: ms szemlyek
s npek becsletnek csorbulsa nlkl igyekszik sajt ktelezettsgeit teljesteni.
A hitvesi s hazafii becslett egyarnt egy ltalnos, Istentl eredeztetett lelkiismeret skjra emeli, hogy mg az apai-frji vagy politikai-hazafias elfogultsg vtktl is tiszta maradjon. A kirlyval mint gyarl emberrel szemben dacol s vdi igazt, de mint Isten fldi helytartjval szemben fejet hajt. Isten szavt kvnja meghallani s rvnyre juttatni, de mgiscsak srti meg az isteni vilgrendet, ezrt ri Isten bntetse - gy rzi: jogosan. Petur viszont csak szk nacionalista elfogultsggal knyes a magyarok becsletre, Gertrudis pedig megdhdik Ottra, mert az szgyent hozott Berthold nemzet"-re, meg is tkozza t (tok red, fi, ki rk mocsok kz keverted hazdat!").
A szemlyes tisztessg azrt a m egyik sarkkve, mert annak elvesztse hiteltelenn s ezltal cselekvskptelenn tesz. Mint kzpkori magyar frnak s mint autonm erklcsi szemlyisgnek, a becslet elvesztse Bnk szmra is a legnagyobb csaps. A becslet ltszata Gertrudisnak is fontos: azrt tasztja el magtl unokaccst, mert t rossz hrbe hozta (ni, itt megyen Gertrd, az ccse kinek kontr vala Melinda elszdtsben"). A nz eltt Melinda megvdi tisztessgt, Bnk azonban bnsnek hiszi, ez az sorstragdija. Endre kirly makacsul ragaszkodik felesge rtatlansgnak hiedelmhez, mert ellenkez esetben vgzetes tekintlycsorbulst szenvedne.
Bnk viszont azrt knyes rendkvli mrtkben a sajt j hrre (a becslet fanatikusa" Barta Jnos szerint), mert neki nyomaszt feladatokkal kell megvvnia, s
a legkritikusabb helyzetekben is helyt kvn llni. Melinda s a haza becsletnek megmentsvel - vagy mr csak megbosszulsval? - kzvetve a sajt becslett vdi meg, tovbbi rendkvli feladataihoz biztostja a cselekvsi lehetsget s szabadsgot. A bnki srtdst" az t erklcsileg megsemmist tmads vltja ki. Bnk sejti: a kirlyos asszony" az j hrre tr a Melinda krli cselszvsekkel. Ezrt veszti el teljesen a fejt (rajongva szeretett felesgnek s gyermeknek megtkozsra vetemedik), amikor Melinda asszonyi tisztessge beszennyezdik, fggetlenl attl, hogy mi trtnt valjban az ominzus jszakn Ott s Melinda kztt. Az utols felvonsban pedig elssorban azrt omlik ssze, mert feltmad benne a jogos nvd: felels volt Melinda meghurcolsrt s hallrt.
A jellemek rendszert Arany Jnos megllaptsa szerint hrom csoport alkotja: Bnk, a kirlyn, illetve a kirly kr csoportosult szereplk. Messze a legsszetettebb, a legrnyaltabban jellemzett alak a fhs.
Bnk vilgnzete ellentmondsos. Feudlis jogaira knyes fr, de ugyanakkor felvilgosult filantrpia is munkl benne. Megtkozza a gyanba kevered Melindt, jllehet gyngden s rajongssal szereti. Mindegyre visszaretten a nylt erszaktl. Nla van a fegyvere a IV. felvonsban is, de nem hasznlja (csak az orgyilkossgra vetemed Gertrudis trt). Pacifizmusa nem csupn jellembl, hanem orszgvezeti ktelessgbl is kvetkezik: az llamrendet mindenron fenn akarja tartani. A trsadalmi rtegek szndkait, lehetsgeit, trekvseit artikullja s kzs nevezre hozza. Magasrend, a reformkori politikai trekvsek fel is mutat, gazdag eszmnyvilgot igyekszik szolglni Bnk, br sszetett s messze elremutat eszmnyei sokszor t is gtoljk a relis helyzetrtkelsben.
Bnk szemlyes konfliktusainak az az alapvonsa, hogy sajt alkatval, elveivel ellenttes feladatokra kell vllalkoznia" (Barta Jnos). Az els percekben beletkzik az Istenhez kapcsolt erklcsi ktelessg s a sajt tkletlensge, esendsge kzti konfliktusba (Mennyben lak szentsges atym! Ide mindentudsod gi cseppeit!"). Ezzel kapcsolatos Bnk hamleti" problmja: nem bizonyosodhat meg ellenfele (Gertrudis) valdi vtkrl, nem lthatja tisztn Gertrudisnak s krnek szndkait s tetteit, nem lthatja megfelel idben a sajt konkrt tennivalit. Bnk terheit az
is tetzi, hogy a kirly helyetteseknt azokra a problmkra kell megoldst tallnia, amelyet a tvollev kirly emberi-politikai hibi okoztak; Gertrudis szabad kezet kapott frjtl a merni dinasztia rdekrvnyestshez. Azaz: ndorknt a szabadsg s a becslet vdelmben szembe kell fordulnia a kirlynval is, azzal a hatalmi rendszerrel, amelynek fenntartsa a kirlytl kapott feladata.
Bnk krhez tartozik mindenekeltt Melinda: frjnek biztos tmasza. Csupn jhiszemsgbl s az adott korban a nket sjt kiszolgltatottsgbl kvetkezik, hogy az esemnyek ldozatv vlik. Ottval szemben risi a flnye (az a kisujjig sem r fel), de az intrikus Biberach gtlstalan mesterkedsei bajba sodorjk. Gertrudisnak mr az I. felvonsban mlt ellenfele, tisztasgban s nrzetben mr ekkor a kirlyn fl kerekedik. A IV. felvonsban pedig szvbemarkol (mert szemlyesen megszenvedett) vdakat olvas Gertrudis fejre. Cselekvsi lehetsge azonban nincs, asszonyi becsletnek elvesztse pedig a megsemmislst jelenti. Bnk az letegyenslyt keresi Melindban, felesge hallval minden tmaszt elveszti, egsz vilga megsemmisl. Bnk mgis okkal rez felelssget, mert vlaszt el kerlve rendre Melindt mellzte a haza gyvel szemben (Barta Jnos).
Simon s Mikhl talpig becsletes, de passzv szereplk, jobbra csupn sodrdnak a trtnelem viharaiban. Tiborcnak dramaturgiai funkcija van, a magyarsg szles tmegeit szemlyesti meg a sznpadon. Nyomorgsa azt is jelzi, hogy az egykori patriarklis viszonyt a fnemessg s a jobbgyi rtegek kztt az idegen jogbitorlk sztzilltk. Helyzett az rdekegyest politika oldan meg - ezzel Katona a reformkori gondolatkrnek megy elbe. Petur ngyll, nrzetes feudlis r (egy asszonynak engedelmeskedni nem fogunk") s idegengyll (Merni asszony nem kell itt soha"). Az si virtus hve: sd az orrt, magyar, ki bntja a tied!"
Gertrudis a tragdia negatv fszereplje, a dinasztiardek gtlstalan rvnyestje, a magyarsg eltklt ellenfele, aki visszal helyzetvel s a hatalmval. Mikhl vdjai pontosak: ok nlkl bocsjtd el hvataljaikbl a magyar alattvalidat, s tiidet tevd helyekbe - s lerontatd az si szp vrakat, s od'adtad a tulajdon felekezetednek".
Gertrudis krhez Ott s Izidra tartozik, tovbb az alattomos Biberach. Izidra csinos f", de a vel hibz belle". Ottnl Melinda vetlytrsa, de csak epekedik, nem sikerl Melindt kiszortania a herceg szvbl. Izidra tanja a II-III. felvons ideje kzti jszakn Ott s Melinda egyttltnek (gy kulcsfigura lehetne), Bnknak mgsem ad felvilgostst. nrzetesen lp fel Gertrudis eltt, szrmazsra bszke (Bendeleiben Egenolf vre foly ereimben"), feudlis kivltsgaival hivalkodik (Nagyr! kirlynnak bartja a nevem"). Amikor Gertrudis meghal, engesztelhetetlenl bosszszomjas. Vgl a blcs Endre kirly dntse httrbe szortja.
Ott bnlajstroma elletvel kezddik: Flp kirly lettetse vgett gyanba jvn" kerl Magyarorszgra, s ez a gyan csak ersdik. Sznalmasan tehetetlen szerelmes, megalzkodva (letrdepelve) udvarol, jelleme gy Melinda szemben eltrpl Bnk eltt. Orozva, htulrl gyilkolja meg Biberachot. Melinda hsgt s ezzel magt az asszonyt is lenzi (Melinda is csak asszony"). Nemcsak Melinda becsletnek beszennyezse s Bnk csaldi letnek sztzzsa terheli lelkt, hanem a rajongva kvnt asszony halla is.
Biberach vzlatosan motivlt alak. Flrva lovag, a Szentfldre nem indult el, sajt hasznt elvtelenl brhol megkeresi. Hallnak tnye az igazsg bizonyos gyzelmt jelenti, de utols tanskodsval Bnk helyzett slyosbtja.
A kirly, II. Endre liberlis belltottsg. Szerepe az tdik felvonsban n meg, de minthogy Bnk fkpp az nevben, az dntseinek kvetkeztben viaskodik konfliktusaival, addig is jelen van. Endre krben Solom mester s Myska bn szerepel, fenntarts nlkli kirlyhsgk elvaktja ket, nem ltjk Gertrudisk vtkeit. Katona Jzsef nem krdjelezi meg jhiszemsgket.
A szerkezet, a felvonsok egymsra plse klasszicista rendet s arnyossgot tkrz. Az eljtk rvn az egsz m in medias res jelleggel indul, a felvonsok nemklnben, s hangslyos jelenettel zrdnak. Fontos szerepet kapnak a felvonskzi idben (II-III., ill. IV-V.) lezajl cselekmnyek.
Az akci s dikci ebben a drmban klnsen szerves kapcsolatban ll. A nyelv a helyzethez, a szemlyek indulathoz alkalmazkodik, azt festi, fejezi ki" (Arany Jnos). Meghatroz Bnk, a fhs stlusa: az nyomaszt felelssge s mly bels vlsgai folyamatos zaklatottsgot okoznak, innen mondatainak feszltsge, emelkedettsge. Katona ugyan rzelmi vlsgokat jelent meg a sznpadon, de tllp a szentimentalizmuson, s mr a romantika formanyelvt alaktja. A reformkor eszmevilgnak egyik legels megfogalmazja, nemzeti ltproblmk ttr felvetje.
|